Now reading
Degustare de vinuri Balla Geza

Degustare de vinuri Balla Geza

Anul 2019 a început la Asociația „Millesime” cu o degustare a vinurilor unui vechi prieten al asociației noastre, Balla Geza, proaspăt câștigător al titlului de Viticultor al anului 2018 acordat de Academia Maghiară de Vinuri. Pe lângă vinuri deosebite, am avut parte, având la catedră un profesor într-ale vinului, și de lecții de viticultură și vinificare, dar mai ales de pasiune și cum se regăsește aceasta în vinuri, făcând din tandemul terroir-om principalul element al calității vinului.

Au fost degustate următoarele vinuri:

  • Mustoasa de Măderat 2018
  • Sauvignon Blanc 2018
  • Furmint Stonewine 2017
  • Rose Cuvee 2018
  • Cadarcă Selection 2016
  • Fetească Neagră Selection 2016
  • Burgund Premium 2016
  • Cabernet Franc Stonewine 2015

 

Serban Sincai

What do you think?