Now reading
Degustare tematică – vinuri din Grecia

Degustare tematică – vinuri din Grecia

Seara de 20 septembrie 2018 va rămâne în amintirea participanților, atât datorită tematicii și vinurilor alese, cât și datorită farmecului cu care acestea au fost prezentate de către prietenul Asociației noastre, Vasilis Ioannou, importatorul acestora în România. Tematica aleasă a fost degustarea comparativă a patru perechi de vinuri, perechi compuse din câte un soi de struguri tipic grecesc pe de o parte și, pe de altă parte, același soi, dar într-un blend cu alt/alte soiuri internaționale. Spumantul de început și poveștile spuse cu pasiune despre struguri, oameni, insule și mâncăruri grecești, au întregit o seară excepțională.

Au fost degustate vinurile:

  • Luna blue Spumante
  • Gerovassiliou Malagousia VS Avantis Falcon Hills
  • Assyrtiko by Gaia Wild Ferment VS Biblia Chora Ovilos White
  • Agiorgitiko by Gaia VS Pavlidis Thema Red
  • Legacy 1879 Boutari 2007 VS Diaporos Kir Yianni  2009

 

Serban Sincai

What do you think?