Now reading
Degustare de vinuri Crama Hermeziu

Degustare de vinuri Crama Hermeziu

Zilele de 24 și 25 octombrie au însemnat o nouă premieră pentru membrii Asociației noastre și anume întâlnirea cu Crama Hermeziu și reprezentanții ei Loredana Lungu și Daniel Vrănescu, care ne-au trecut pragul pentru prima oară. Am ascultat povești interesante despre diversitatea și dedicarea ce caracterizează Domeniile Lungu (în portofoliul cărora se află Crama Hermeziu), precum și despre istoria familiei Negruzzi, de al cărei destin se leagă și pământurile de unde își trag azi seva vițele cramei. Parte a acestor povești le-am simțit și în pahare, dar le-am și auzit prin intermediul unor … Scrisori (inspirată denumire a unei game de vinuri ale cramei).

Au fost degustate vinurile:

  • Thrubilo – Spumant Brut Natur
  • Hermeziu Riesling de Rhin 2018
  • Scrisori Cuvee Alb 2018
  • Scrisori Cuvee Rose 2018
  • C’est Soir Busuioacă de Bohotin Sec 2018
  • Scrisori Cuvee Roșu 2017

 

 

Serban Sincai

What do you think?