Now reading
Degustare de vinuri Cramele Recaș

Degustare de vinuri Cramele Recaș

După o pauză forțată (de evenimente pe care nimeni nu și le-ar fi dorit) de 3 luni, în zilele de 16 și 17 iulie degustările organizate pentru membrii Asociației noastre s-au reluat cu prezența de marcă a unei … mărci în ceea ce privește vinul românesc și anume Cramele Recaș. Pentru a întregi nivelul ridicat la care Cramele Recaș au ajuns atât în țară cât și în străinătate, prezentarea a fost susținută de către Narcis Georgiu, un adevărat somelier (certificat Court of Masters Sommeliers), care ne-a încântat cu povești și date provenind atât din bogata experiență profesională acumulată în unele dintre cele mai bune restaurante din Franța, dar și din experiența de copil care a crescut prin viile și printre butoaiele cramei și care va reprezenta cu cinste viitorul Cramelor Recaș.

Au fost degustate (atât afară cât și înăuntru, pentru a respecta regulile) vinurile:

  • Domeniile Recas Spumant Roze (Pinot Noir – productie 2018)
  • Wildflower Cuvee Blanc 2019
  • Solara Orange Wine 2019
  • Pinot Noir Regno 2016
  • Feteasca Neagra Selene 2018
  • Merlot La Stejari 2017
  • Conacul Ambrozy 2018 (Sauvignon Blanc)

Serban Sincai

What do you think?