Now reading
Degustare de vinuri din Toscana

Degustare de vinuri din Toscana

Serile de 21 și 22 noiembrie au fost dedicate unei întâlniri a membrilor noștri cu vinurile reprezentative ale Toscanei și anume cu cele din Chianti, dar și cu mai renumitele pe plan internațional super-toscane. Periplul senzorial prin ceea ce înseamnă denumirea de origine Chianti și ai săi struguri Sangiovese, cu treptele de calitate Classico, Riserva și Gran Selezione, precum și prin ceea ce înseamnă expresia soiurilor internaționale în Toscana prin reprezentantele super-toscane, a fost asigurat de către Enoteca Falorni din Greve in Chianti. Prezentarea zonei și a vinurilor a fost făcută de către un foarte bine pregătit tânăr român, Vlad Marian Achim,  plecat devreme de pe meleagurile natale și care în acest moment are petrecută o jumătate de viață în România și o altă jumătate în Italia.

Au fost degustate și apreciate următoarele vinuri:

  • Nozzole Chianti Classico 2017
  • Altadonna Chianti Classico 2016
  • Chioccioli Chianti Classico 2016
  • La Forra Chianti Classico Riserva 2015
  • Fossifuoco Chianti Classico Riserva 2015
  • Giovanni Folonari Chianti Classico Gran Selezione 2015
  • Cabreo Il Borgo IGT Toscana 2016
  • Assalto IGT Toscana 2015

Serban Sincai

What do you think?