Now reading
Degustare de vinuri Prince Stirbey

Degustare de vinuri Prince Stirbey

Poate niciodată în istoria asociației noastre, cuvintele „cultură” și „civilizație” nu au avut o mai bună reprezentare decât în zilele de 26 și 27 septembrie, când invitat ne-a fost domnul Jakob Kripp. S-a ascultat și „respirat” istorie, cu povești de peste 500 de ani despre familia Kripp și de peste 300 de ani despre familia Stirbey, povești încheiate cu renașterea unei tradiții care, prin atenția acordată naturii, soiurilor tradiționale, terroir-ului și calității, toate îmbinate cu dragostea pentru locuri și oameni, au dus la realizarea unor vinuri excepționale, care la rândul lor vor scrie istorie în industria vinului din România. Mulțumim pentru aceste seri unice doamnei Ileana și domnului Jakob Kripp, cu a căror apartenență, ca membri de onoare, la asociația noastră ne mândrim!

Au fost degustate următoarele vinuri:

  • Spumant Crâmpoșie brut 2013
  • Sauvignon Blanc Vitis Vetus 2016
  • Fetească Regală Genius Loci 2013
  • Novac 2016
  • Merlot 2016
  • Cabernet Rezerva 2013

 

Serban Sincai

What do you think?