Now reading
Degustare tematică – vinuri și … ulei de măsline din Portugalia

Degustare tematică – vinuri și … ulei de măsline din Portugalia

Seara de 1 noiembrie a fost o seară specială pentru membrii Asociației noastre. A fost o seară specială pentru că, prima dată în istoria noastră de 8 ani, am degustat pe lângă vinuri și ulei de măsline, dar a fost și mai specială deoarece la „catedră” s-a aflat profesorul, atât într-ale vinului (și, descoperire mai nouă, și într-ale uleiului de măsline) cât și în arta povestirii acestora, Adrian Butuc. Cu Adrian și carisma lui ne-am mai întâlnit de câteva ori, dar am constatat din nou că nu ne vom sătura niciodată. Așa că … mulțumim Adrian pentru o nouă seară memorabilă!

Am degustat uleiuri și vinuri deosebite, nu doar pentru noutatea pe care o reprezentau, dar și pentru frumoasa „nebunie” a creatorilor lor Francisco Ataide Pavao, Antonio Pavao, Carlos Lucas, Luis Seabra, Pedro Coelho, Osvaldo Amado, Filipa Pato și Luis Pato (căruia i-am dedicat și unele poze):

 • uleiuri Casa de Santo Amaro Selection, Classic, Grande Escolha și Praemium
 • Ribeiro Santo – spumant brut 2011
 • Luis Seabra Vinhos – Granito Cru Alvarinho 2013
 • Pormenor – Branco 2015
 • Luis Pato – Pato Rebel Tinto 2010
 • Filipa Pato – Baga Tinto 2013
 • Luis Pato – Vinha Pan Tinto 2009
 • Marques de Marialva – Baga Reserva 2008
 • Marques de Marialva – Baga Confirmado Magnum 1991 (!)

Serban Sincai

1 Comment

 1. Adrian Butuc 5 noiembrie 2018

  Thank you very much to all the members of Asociatia Millesime Oradea, participants to our event last night (and the many others from the waiting lists … the number of participants was conditioned by the only two bottles available: Luis Pato Vinha Pan 2009 and Confirmado 1991 Magnum, sorry!). You are wonderful and probably you are the most beautiful and demanding public in Romania at the same time. The place is superb, the organisation and the impeccable service and you always make me feel at home. Your passion for wine, culture and life is so great that each event together is memorable and unique. Thanks to the Portuguese producers for excellent oils and wines. Enjoy your life!

What do you think?